Zdrowie i uroda

Profilaktyka oczu – od czego zacząć?

Dlaczego profilaktyka oczu jest tak ważna?

Nasze oczy to oczy naszej duszy, musimy więc o nie dbać, bo pomijając poetyckie sformułowania, bez oczu lub z oczami chorymi po prostu trudno jest żyć. O wzrok należy dbać, dlatego tak ważna jest profilaktyka oczu. Na pytanie zaś – jak dbać o oczy? Odpowiedzi możemy poszukać w internecie lub otrzymać ją u okulisty w jego gabinecie. Najważniejsza jest higiena naszego oka. O oczy powinniśmy dbać każdego dnia, myć je rano i wieczorem, specjalnie nie narażać na niepotrzebne zakurzenia. Dobrze jest, jeżeli często nawilżamy spojówki naszych oczu, gdy oczy są zmęczone, pieką nas i są zaczerwienione, powinniśmy dać im odpocząć. To właśnie oczy mają służyć nam przez całe nasze życie, mają pomagać nam w poruszaniu się w czasie naszej pracy i podczas naszego relaksu. Bez dobrych i zdrowych oczu daleko nie zajdziemy. Każdego dnia powinniśmy o nie dbać. Dlatego też nie wskazane jest byśmy je tarli, mocno przecierali, nie reagowali na ich dolegliwości.

Co jest ważne?

Profilaktyka oka to także zdrowy tryb życia, częste przebywanie na świeżym powietrzu, przemywanie oczu, gdy są nadmiernie obciążone naszą pracą. Picie dużej ilości płynów oraz częste mruganie i częste nawilżanie oka. Powinniśmy na co dzień przestrzegać zasad zdrowej pracy przed komputerem, nigdy nie powinniśmy czytać książek w ciemności, powinniśmy uważać na nadmierne napromieniowanie naszych oczu oraz mieć w swoim domu dobre oświetlenie, które nie wpływa źle na nasze oczy. Nigdy nie powinniśmy zbyt długo wpatrywać się w żarówkę lub w słońce, podczas czytania na chwilę powinniśmy przerwać i spojrzeć gdzie indziej. Zawsze, jeżeli zalecił nam lekarz, powinniśmy używać okularów przy monitorze komputera. O nasze oczy nie zadba nikt, jeżeli nie zadbamy o nie my sami, dlatego nie dopuszczajmy do chorób naszych oczu i nie powodujmy, że szybko zepsuje się nam nasz wzrok.

Dieta

Sama profilaktyka oka jest bardzo ważna i istotna i jej skutek zależy tylko od nas samych. Wbrew pozorom nasza dieta też ma ogromny wpływ na nasze oczy. Spożywane w produktach posiłki, powinny zawierać naturalne witaminy, które dobrze przysłużą się naszym oczom i od wewnątrz naszego organizmu zadbają o nie. Kwasy omega 3, witaminy: A,C i E, cynk oraz luteina i zeaksantyna doskonale chronią nasz wzrok. To dzięki tym składnikom nasz wzrok bywa utrzymywany w dobrej kondycji. Obok diety, częstemu spożywaniu napojów istotny jest także zdrowy tryb życia, czyli wspomniane częste spacery i pobyty na świeżym powietrzu. Oczywiście na czystym świeżym powietrzu nie zadymionym i skażonym.

Stop używkom

Trzeba się dużo ruszać i ćwiczyć, biegać i grać w różnego rodzaju gry na świeżym powietrzu. Profilaktyka oczu to całkowita rezygnacja z używek. Papierosy, kawa, alkohol to wszystko powinno być zakazane i z tego należy zrezygnować. Zdrowe oczy to wyspane oczy, powinniśmy wcześniej iść spać i dobrze się wysypiać. Tylko w ten sposób nasze oczy mogą wypoczywać, podczas snu, w czasie gdy ich nie używamy. Możemy zatem powiedzieć, że dbamy o oczy i prowadzimy nadzwyczaj nudny tryb życia. Zdrowo jemy, ruszamy się, ćwiczymy, dużo śpimy, rezygnujemy z używek. Same nudy, ale czy zdrowie naszych oczu nie jest tego warte? Dobry wzrok zachowany przez długie lata to ogromny sukces w naszym życiu. Okulary bardzo często nas denerwują, zapominamy o nich, irytujemy się gdy nie możemy przeczytać tekstu. Źle dopasowane okulary powodują, że nasz wzrok psuje się coraz bardziej o oczy piekące, zaczerwienione i załzawione nie należą do przyjemności ani nie dodają nam zbyt wiele uroku. Zatem dbajmy o nasze oczy, bo mamy ich tylko jedną parę na całe nasze życie.]]>